Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

POLUB NAS :)

Śledzicie naszego fanpage'a ?! Wszystkie aktualności, zdjęcia, opinie znajdziecie właśnie na nim :) Zapraszamy do…

POKOJE

Dla naszych gości przygotowaliśmy 4 wygodne i przytulnych pokoje. W standardzie dysponujemy 15 miejscami noclegowymi.…

SPRZĘT SPORTOWY

Każdy kto zagości "W Słonecznej Dolinie" w cenie noclegu ma nieograniczony dostęp do naszego sprzętu…

WARSZTATY DLA DZIECI

Kolejny sezon pszczelarski przed nami... a my myślimy już o naszych najmłodszych pomocnikach :) W…

CHATA Z KLIMATEM

Miło nam poinformować, że zostaliśmy docenieni przez Was i możemy się pochwalić, że jesteśmy laureatem…

ATRAKCJE W OKOLICY

Ktoś może pomyśleć, że w takim miejscu brak jakichkolwiek atrakcji. Nic podobnego! CO MOŻNA ROBIĆ…

TRASY MOGIELICA

LETNIE ATRAKCJE Narciarskie trasy biegowe wraz z towarzyszącą infrastrukturą są doskonałym miejscem aktywnego spędzania czasu…

JAZDA KONNA

Zapraszamy na zajęcia z jazdy konnej, które odbywają się na oddalonym od nas 4 minuty…

Szlak Papieski

Szlak Papieski w Gorcach

Ks. Karol Wojtyła wyruszał wielokrotnie na wycieczki w Gorce, zarówno z Rabki, położonej na styku Gorców, Beskidu Wyspowego i Pasma Podhalańskiego, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne prowadzące we wszystkie okoliczne góry, jak też i z innych miejscowości położonych na ich obrzeżach. Miejscami szczególnie ważnymi są w Gorcach: Szałasowy Ołtarz na Hali Turbacz – miejsce Mszy św. odprawianej w tym miejscu przez ks. Wojtyłę w czasie wycieczki w 1953 r., Kaplica Partyzancka ofiarowana Janowi Pawłowi II po Mszy św. w Nowym Targu w 1979 r. i stąd zwana Papieską, oraz szałas „Papieżówka” w Dolinie Kamienicy, na polanie o tej samej nazwie, gdzie kard. Wojtyła mieszkał przez dwa tygodnie.
 
Szlaki Papieskie w Gorcach wraz ze Szlakami Papieskimi w Beskidzie Wyspowym, które zostały wytyczone na wiosnę 2003 r. przez Społeczny Komitet Organizacyjny Szlaków Papieskich (obecnie Fundacja Szlaki Papieskie) przy współpracy z gminami: Rabka Zdrój, Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Targ, Krościenko n. Dunajcem, Słopnice, Raba Wyżna, Lubień, Ochotnica Dolna, Dobra, Łukowica, Tymbark, Kamienica, oraz miejscowymi Księżmi Proboszczami, zostały otwarte w Rabce Zdroju 26 V 2003 r. Równocześnie zostało dokonane symboliczne otwarcie i poświęcenie Szlaków Papieskich we wszystkich polskich górach.
 

 
Inne uroczystości, związane z ideą utrwalania Szlaków Papieskich w Gorcach, odbyły się w miejscowościach:
 
- 29 VI 2003 r. – w Ochotnicy Dolnej Szlak Papieski poświęcili: ks. prof. Maciej Ostrowski i ks. Stanisław Wojcieszak, proboszcz;
 
- 26 VII 2003 r. – w Kamienicy Szlak Papieski poświęcił ks. Józef Wąchała proboszcz;
 
- 19 VIII 2007 r. – w Kluszkowcach Szlak Papieski poświęcił o. Prowincjał z Czernej Albert St. Wach.
 
Szałasowy ołtarz na Hali Turbacz
 
13-22 września 1953 r. ks. Karol Wojtyła oraz młodzi naukowcy i studenci z Krakowa (razem 12 osób) wędrowali trasą: Sucha Beskidzka - Babia Góra - Zubrzyca Górna - Żeleźnica - Klikuszowa - Turbacz - Kudłoń - Rzeki - Gorc -Ochotnica - Krościeńko - Pieniny - Prehyba - Rytro - Hala Łabowska - Jaworzyna Krynicka - Krynica.
 
17 września nocowali na sianie, w największym na Hali Turbacz szałasie na Polanie Filasowej, należącej do rodziny Zapotocznych z Obidowej. Rano ks. Wojtyła odprawił Mszę św. we wrotach szałasu, zwrócony twarzą do jej uczestników. W miejscu tym stoi dziś Szałasowy Ołtarz. 
 
Ufundowali go i wybudowali górale z Zakopanego-Kościeliska w 2003 roku. Inicjatorami upamiętnienia miejsca byli Anna i Tadeusz Kochańscy z Krakowa. Wizualizację, wg. pomysłu Urszuli J. Własiuk z Krakowa, opracował Jan Karpiel Bułecka z Zakopanego, na podstawie archiwalnego zdjęcia Wojciecha Śliwińskiego. Obelisk ufundowali Teresa Janik i Włodzimierz Jaworski - wówczas kierownicy schroniska na Turbaczu.
 
Pierwsza Msza św. przy Szałasowym Ołtarzu została odprawiona 13 września 2003r., w 50 rocznicę sprawowanej w tym miejscu przez ks. Karola Wojtyłę Eucharystii. Jan Paweł II, pielgrzymujący w tym dniu na Słowację, przesłał licznie zgromadzonym tu wiernym swoje błogosławieństwo. Wśród nich byli również uczestnicy wycieczki z 1953r.
 
W 2005r. przy Szałasowym Ołtarzu stanął krzyż - symbol cierpienia Sługi Bożego Jana Pawła II, dar mieszkańców Klikuszowej. Ma 7 wysokości, wykonany jest z smrekowego drewna, w fundament wmurowane zostały trzy kamienie: z Watykanu, Krakowa i Podhala.
 
W trzydziestą rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową - Jan i Maria Zapotoczni z Obidowej ofiarowali parafii Klikuszowa, na ręce ks. kan. Jana Mikołajczyka, parcelę na której stoi Szałasowy Ołtarz, użyczoną od początku na ten cel przez ich rodziców. 
 
Co roku na zakończenie sezonu turystycznego na Szlakach Papieskich, odprawiana jest tutaj, zawsze w trzecią niedzielę września, Msza św. o godz 12. Spotkanie rozpoczyna modlitwa Anioł Pański.
 
Niech na ziemi polskiej trwa nadal "Anioł Pański" w łączności z papieżem. I niech wydaje owoce w całym polskim życiu. Nie tylko od święta ale i na co dzień (Jan Paweł II, Jasna Góra, 5 VI 1979r. ).
 
Szałasowym Ołtarzem opiekują się: Parafia Klikuszowa i Fundacja Szlaki Papieskie.
 

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym

Szlaki w Beskidzie Wyspowym podzielone są na Zagórzański i Limanowski, co wynika z naturalnego ukształtowania terenu.
 
Symboliczne uroczystości związane z ideą utrwalania Szlaków Papieskich w Beskidzie Wyspowym odbyły się:
 
- 20 VIII 2003 r. - w Limanowej, Szlak Papieski i pamiątkowy obelisk poświęcił ks. prałat Józef Poręba, proboszcz i dziekan;
 
- 12 VIII 2007 r. – w Kasince Małej, na Szczeblu,  Szlak Papieski  i pamiątkowy obelisk ufundowany przez rodzinę Skolarusów z Kasinki poświęcił ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej;
 
 

Szlak Papieski w Beskidzie Sądeckim i Pieninach

Trasy wędrówek biegły przez Pasmo Jaworzyny i Radziejowej, oraz przez całe pasmo Pienin (w tym jednorazowy spływ kajakowy).
 
1999 r. – Szlak Papieski „Powtórka z geografii”, Stary Sącz– Krościenko – oznaczyli działacze turystyczni z Nowego Sącza na pamiątkę wypowiedzi Jana Pawła II w Starym Sączu 16 VI 1999 (VI Pielgrzymka do Polski) w dniu kanonizacji św. Kingi.
 
Szlak Papieski w Beskidzie Sądeckim i Pieninach otworzył i poświęcił 12 X 2008 r. w Szczawnicy i Szlachtowej bp Władysław Bobowski, z ramienia biskupa Wiktora Skworca, ordynariusza diecezji tarnowskiej.
 
Powstanie Szlaku Papieskiego zainspirował Stefan Majerczak z Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej; został oznaczony w terenie mapami i obeliskami dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica-Zdrój i parafii MB Pośredniczki Łask w Szlachtowej, oraz Fundatorom prywatnym przy ścisłej współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie.